MALİ ATASÖZLERİ


Köle M.

in: Otuz Sekiz Dilde Afrika Atasözleri Seçkisi I, Timur Ağıldere Suna, Editor, Emsal Matbaa Tanıtım, Ankara, pp.278-295, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Emsal Matbaa Tanıtım
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.278-295
  • Editors: Timur Ağıldere Suna, Editor
  • Ankara Haci Bayram Veli University Affiliated: Yes

Abstract

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen Uluslararası bir projenin ürünü olan “Afrika Atasözleri Seçkisi I” kitabı, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Akdeniz Havzası ve Afrika Medeniyetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKAF), Edebiyat Fakültesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü ile Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Lisansüstü Programının Afrikalı doktorantları ile Ankara’da bulunan 39 Afrika Büyükelçi Eşleri Derneği (ASHOM) ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle yayına hazırlandı. Eserin sanat tasarımı ise Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nün katkısıyla yapıldı.

Önsözünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Eşi Emine ERDOĞAN Hanımefendi’nin, takdim yazısını da Rektör Prof. Dr. Yusuf TEKİN’in yazdığı kitabın sunuş yazısını da ASHOM Başkanı ve Fas Krallığı Büyükelçi Eşi Nawal Bouchekkif LAZREQ kaleme aldı. Editörlüğünü Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suna Timur AĞILDERE’nin yaptığı kitap, 18 Afrika ülkesinin sefireleri tarafından derlendi. 14 çevirmen tarafından 38 dile çevrilen atasözleri kitapta toplanarak Afrika Kıtası’nın sözlü halk kültürü hazinesi kayıt altına alındı. Kitabın tanıtımı 20 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'nde yapıldı. 

Çok dilli ve geniş kapsamlı olmasıyla Dünya Afrika Çalışmaları literatüründe bir ilk olan “Afrika Ülkeleri Atasözleri Antolojisi”nin ilk cildinde yer alamayan 36 Afrika ülkesinin yerel ve ulusal dillerindeki atasözlerinin, eserin 2. ve 3. ciltlerinde yine Türkçe, Fransızca, Arapça ve İngilizce karşılıkları ile yer alması hedefleniyor.