The Siege of Troy


Özler O.

Abis Yayınları, Ankara, 2019

  • Publication Type: Book / Other Book
  • Publication Date: 2019
  • Publisher: Abis Yayınları
  • City: Ankara
  • Ankara Haci Bayram Veli University Affiliated: No

Abstract

In this perceptive retelling of The Iliad, a young Greek teacher draws on the enduring power of myth to help her students cope with the terrors of Nazi occupation.

Bombs fall over a Greek village during World War II, and a teacher takes her students to a cave for shelter. There she tells them about another war—when the Greeks besieged Troy. Day after day, she recounts how the Greeks suffer from thirst, heat, and homesickness, and how the opponents meet—army against army, man against man. Helmets are cleaved, heads fly, blood flows. And everything had begun when Prince Paris of Troy fell in love with King Menelaus of Sparta’s wife, the beautiful Helen, and escaped with her to his homeland. Now Helen stands atop the city walls to witness the horrors set in motion by her flight. When her current and former loves face each other in battle, she knows that, whatever happens, she will be losing.

Theodor Kallifatides provides remarkable psychological insight in his version of The Iliad, downplaying the role of the gods and delving into the mindsets of its mortal heroes. Homer’s epic comes to life with a renewed urgency that allows us to experience events as though firsthand, and reveals timeless truths about the senselessness of war and what it means to be human.

      İlyada’nın genç bir yunan öğretmen tarafından yeniden anlatılmasında öğrencilerin Nazi işgaliyle başa çıkabilmeleri için efsanenin gücünden yararlanılıyor. 
     2. Dünya Savaşı sırasında bombalar Yunanistan’ın bir köyüne düşerken bir öğretmen öğrencilerini sığınmak için köyün yakınlarındaki mağaraya götürüyor. Orada bir başka savaşı anlatıyor onlara Yunanlıların Truva Kuşatması’nı. Her gün Yunanların susuzluk, sıcak ve yurt özlemiyle nasıl yandıklarını, kuşatılan Truvalıların orduya karşı ordu, insana karşı insanla nasıl yanıt verdiklerini anlatıyor. Miğferler ikiye yarılıyor, kafalar uçuyor ve kan fışkırıyor. Her şey Sparta Kralı Menelaus’un güzeller güzeli karısıyla, Truva Prensi Paris’in aşka düşüp Truva’ya kaçmalarıyla başlıyor. Helen artık şehrin surlarına çıkarak kaçışını yol açtığı dehşeti seyrediyor. Eski kocası ile yeni sevgilisi savaşta karşı karşıya gelirken sonuç ne olursa olsun kendisinin kaybedeceğini biliyor. 
     Theodor Kallifatides yeniden seslendirdiği İlyada’da hatırı sayılır şekilde psikolojik kavrayışa yöneliyor. Tanrıların rolünü önemsizleştirirken ölümlü kahramanların zihinlerinin derinlerine iniyor. Homeros’un epik şiiri, yinelenen ısrarla olayları ilkelden yaşıyormuş hissi yaratırken savaşın anlamsızlığı konusundaki evrensel gerçekleri ve insan olmanın ne anlama geldiğini gözler önüne seriyor. 

İlyada’nın yeniden anlatılmasıyla Kallifatides çok parlak bir çalışmaya imza atmış… Truva Kuşatması’nın biçeminin yalınlığında etkili ve güzel söz söylemenin gücü var.