RELIGIOUS SERVICES FOR CHILDREN UNDER INSTITUTIONAL CARE: PRACTICES, METHODS, AND RECOMMENDATIONS


Creative Commons License

Koç Kanca H.

Diyanet İlmi Dergi, vol.55, no.1, pp.121-153, 2019 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 55 Issue: 1
  • Publication Date: 2019
  • Journal Name: Diyanet İlmi Dergi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.121-153
  • Ankara Haci Bayram Veli University Affiliated: Yes

Abstract

This study is a field re- search aimed at evaluat- ing the religious services provided by the Presiden- cy of Religious Affairs

to children under insti- tutional care as part of
the public policies on the child protection system in Turkey. Problems arising out of accommodation- al, nutritional, clothing, health, and psychological reasons, services, and solutions relating to them provided by the Ministry of Family and Social Policies are not included in this study as they are beyond the scope of this research. What is to be emphasized here is the adequacy of religious services for children cared for in institutions: whether their needs are met, the people providing these services, the quali- ties of those who provide these services, and the problems related to reli- gious services offered to children under institutional care.

Bu çalıma, Türkiye’de çocuk koruma sistemine yönelik kamu politikalarının bir gerei olarak kurum bakımı altına alınarak himaye edilen çocuklara Diyanetİşleri Bakanlıı tarafından sunulan din hizmetlerini deerlendirmeyi hedefleyen bir alan aratırmasıdır. Bu aratırmada konumuz dıında kaldıı için -barınma, beslenme, giyim, salık, psikolojik nedenlerden kaynaklanan problemlere- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlıı tarafından bu balamda verilen hizmetlere ve çözüm yollarıyla ilgili konulara deinilmeyecektir. Burada üzerinde durulacak husus, kurumlarda barınmakta olan çocuklara yönelik din hizmetlerinin yeterlilii, ihtiyacı karılayıp karılamadıı, bu hizmetin kimler tarafından karılandıı ve hizmet sunanların nitelii veya kurum bakımı altındaki çocuklara sunulan din hizmetlerinin problemlerinin ne olduudur.