General Information

Institutional Information: Faculty Of Fine Arts, Department Of Visual Communication Design, Visual Communication Design Art Major
Research Areas: Art, Fine Arts, Design Studies

Names in Publications: Cigdem Demir

Metrics

Publication

21

Citation (WoS)

4

H-Index (WoS)

2

Project

4

Thesis Advisory

16
UN Sustainable Development Goals

Biography

1975, Ankara. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Bölümü'nden “İhsan Doğramacı Üstün Başarı” ödülünü alarak birincilikle mezun oldu. Ankara ve Milano'da çeşitli ajanslarda genç sanat yönetmeni olarak çalıştı. Hacettepe Üniv. G.S.F, Grafik Böl.'de 2001 yılında YL, 2006 yılında ise SY eğitimlerini tamamladı. 2001-2002 “İtalyan Hükümetinin Araştırma Bursu” ile Brera GSF Multimedya Departmanı, Milano - İtalya'da okudu.  
2017’nin başında Profesör olan Demir, AHBV Üniv. G.S.F Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. AHBV üNİV. Gençlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü'dür.

A.B.D, Litvanya, Azerbaycan ve Kıbrıs ‘ta bulunan üniversitelerde konferanslar, çalıştaylar  ve tasarım jüriliklerinde yer almıştır.  A.B.D, İtalya, Litvanya, Azerbaycan, Kıbrıs başta olmak üzere 15 Kişisel sergisi vardır.  51’in üzerinde  Ulusal/Uluslarası karma sergi katılımı olan Demir’in , görsel iletişim tasarımı alanında 6 ödülü de bulunmaktadır. Luzer’s Archive 2014/2015 yılı “200 En İyi İllüstratörler kitabı”nda bir eseriyle yer aldı.  Ankara Marka Buluşmalarında 2 konferansla yer aldı.

İngilizce bir kitabı ve çeşitli dillerde yayınlanmış makale ve bildirileri, tasarım dergilerinde yazıları bulunan Demir, bilimsel ve sanatsal çalışmalarını dijital tasarım,  illüstrasyon, tipografi, sergileme tasarımı alanlarında devam ettirmektedir. Spor alanında da çalışmaları olan Demir’in Uluslararası Fitness Antrenörlük belgesi de bulunmaktadır. 
Görsel İletişimi Tasarlamak 001 kitabı yazarlarından biridir. GMK Üyesidir. MARKALAMA TASARIMI üzerine çalışmaktadır.